Policjanci szkolą ratowników w zakresie rozpoznania zagrożenia oraz skutecznego odparcia zamachu

Pracownicy pogotowia ratunkowego doskonalą umiejętności niezbędne do rozpoznania zagrożenia oraz skutecznego odparcia zamachu ze strony napastnika. Fot. KWP Szczecin

Wczoraj w stacji Wojewódzkiego Ośrodka Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przy ul. Wojska Polskiego odbył się instruktaż dla ratowników medycznych. Sama nazwa kursu „Ratownik Medyczny – techniki samoobrony” wskazuje jaka jest tematyka szkolenia.

Policjanci z KWP w Szczecinie prowadzą kursy dla pracowników pogotowia ratunkowego. Program szkolenia przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn bez ograniczeń wiekowych. Na jego realizację przeznaczono 8 godzin, w czasie dwóch dni szkoleniowych. Ze względów metodycznych grupy szkoleniowe nie powinny przekraczać kilkunastu osób. – Efektem końcowym szkolenia powinno być wykształcenie u słuchaczy kursu umiejętności niezbędnych do rozpoznania zagrożenia oraz skutecznego odparcia zamachu ze strony napastnika, a także umiejętności usunięcia osoby agresywnej z pojazdu – wyjaśnia kom. Mirosława Rudzińska z Biura Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Czytaj także:

Potrzeba przeprowadzenia takich zajęć wynika z coraz częstszych ataków na pracowników pogotowia. W 2018 roku takich przypadków było 50. Od początku tego roku zanotowano ich już 30. – Agresorami są często osoby pod wpływem alkoholu – mówi Paulina Targaszewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

– Ratownicy medyczni bardzo często spotykają się z agresją ze strony pacjentów lub świadków zdarzenia. Są to zwykle osoby pod wpływem alkoholu. W związku z tym, przeprowadzimy z funkcjonariuszami z cykl szkoleń samoobrony. Wezmą w nich udział pracownicy medyczny z całego województwa – wyjaśnia Paulina Targaszewska.

W szkolenia zaangażowani są m.in. policyjni psychologowie, którzy zajmą się częścią teoretyczną. – Oprócz psychologicznych aspektów zostaną poruszone również kwestie prawne. Część praktyczną prowadzą funkcjonariusze na co dzień szkolący policyjną kadrę m.in. z taktyki obrony w różnych sytuacjach zagrożenia, mający również doświadczenie w pracy jako ratownicy medyczni.  Wybrane elementy będą prezentowane i ćwiczone razem z ratownikami – mówi oficer prasowa.

Planowane jest przeszkolenie około pół tysiąca ratowników w całym województwie zachodniopomorskim.

Czytaj więcej: Policja uczy ratowników medycznych jak radzić sobie z agresywnymi pacjentami

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o