Porwanie pociągu i strzelanina na dworcu Łódź – Kaliska [FOTO+WIDEO]

Uprowadzenia z dworca Łódź - Kaliska pociągu z pasażerami stanowiącymi zakładników - ćwiczenia. Fot. KWP Łódź

Uprowadzenia z dworca Łódź - Kaliska pociągu z pasażerami stanowiącymi zakładników - ćwiczenia. Fot. KWP Łódź

Około godziny 2.00 w nocy doszło do uprowadzenia z dworca Łódź – Kaliska pociągu z pasażerami stanowiącymi zakładników. Padły strzały. Skład zatrzymał się w rejonie łódzkiego Przemysłowego Olechowa. W działania włączyły się wszystkie siły policyjne z negocjatorami i kontrterrorystami włącznie – to scenariusz ćwiczenia pod kryptonimem POCIĄG 2019, które odbyło się w piątek w Łodzi. Składało się ono z dwóch części: kryzysowej i procesowej.

Wyizolowano teren. W wyniku negocjacji porywacze uwolnili część pasażerów. Chwilę potem w pociągu doszło do eksplozji. Okazało się, że zarówno w przedziałach jak i poza składem znajdowało się wiele ludzkich ciał. Niektóre były rozczłonkowane. Poza tym na miejscu zdarzenia były setki śladów, które należało zabezpieczyć. Dlatego dyżurny na miejsce skierował grupy dochodzeniowo-śledcze z terenu województwa łódzkiego, policyjnych techników  a także zaangażował ekspertów z laboratorium kryminalistycznego. Powiadomiono również prokuratorów oraz pracowników Zakładu Medycyny Sadowej w Łodzi. Poza tym na miejscu pojawili się policjanci prewencji a także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Na miejscu nie zabrakło również pracowników Zarządzania Kryzysowego  Urzędu Wojewódzkiego. Przybyłe ekipy podzielono na 13 zespołów oględzinowych, a miejsce zdarzenia podzielono na sektory. Każda grupa zabezpieczała ślady w wyznaczonych miejscach.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Zaangażowano siły KWP w  Łodzi, Samodzielnego Pododdziały Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi, OPP w Łodzi oraz innych wybranych jednostek Policji woj. łódzkiego a także przedstawicieli Prokuratury Regionalnej w Łodzi, Prokuratur Okręgowych w Łodzi, w Sieradzu, w Piotrkowie Trybunalskim oraz przedstawicieli Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Infrastrukturę kolejową wykorzystano dzięki współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe SA Zakład Linii Kolejowych w Łodzi oraz Przewozy Regionalne sp. z o.o. Oddział Łódzki z siedzibą w Łodzi. W ćwiczeniach wzięli udział również funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Celem było sprawdzenie procedur kryzysowych i ich praktycznej realizacji w przypadku porwania środka transportu i rozwinięcia sytuacji zakładniczej. Dodatkowo sprawdzenie umiejętności policjantów dochodzeniowo-śledczych i techników kryminalistyki w zakresie obsługi  miejsca katastrofy oraz identyfikacji ciał ofiar.

Czytaj także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o