Szczecin: Policjanci przeszkolą pracowników pogotowia w zakresie samoobrony

Konieczność przeprowadzenia zajęć z samoobrony wynika z coraz częstszych ataków na pracowników pogotowia. Fot. ilustracyjne Policja

Konieczność przeprowadzenia zajęć z samoobrony wynika z coraz częstszych ataków na pracowników pogotowia. Fot. ilustracyjne Policja

Ratownicy medyczni z województwa zachodniopomorskiego przejdą kurs samoobrony. Cykl zajęć przeprowadzą funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Podobne szkolenia w lutym zrealizowano w Bydgoszczy – wówczas funkcjonariusze przeszkolili blisko 100 pracowników pogotowia ratunkowego.

Potrzeba przeprowadzenia takich zajęć wynika z coraz częstszych ataków na pracowników pogotowia. W 2018 roku takich przypadków było 50. Od początku tego roku zanotowano ich już 30. – Agresorami są często osoby pod wpływem alkoholu – mówiła w rozmowie z “Twoim Radiem” Paulina Targaszewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

– Ratownicy medyczni bardzo często spotykają się z agresją ze strony pacjentów lub świadków zdarzenia. Są to zwykle osoby pod wpływem alkoholu. W związku z tym, przeprowadzimy z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie cykl szkoleń samoobrony. Wezmą w nich udział pracownicy medyczny z całego województwa – wyjaśniła Paulina Targaszewska.

Czytaj także:

W Bydgoszczy już szkolą

Na bazie porozumienia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy i Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy w lutym br. zrealizowano szkolenia dla ratowników medycznych z Bydgoszczy. Każdy dzień szkoleniowy podzielony był na 3 panele.

Pierwszy – wykładowy, gdzie psycholog i negocjator policyjny przekazywali swoją wiedzę i doświadczenie w rozmowie z pacjentem agresywnym, czyli jak nie dopuścić do agresji fizycznej i zatrzymać ją na poziomie słownym.

W drugim panelu ratownicy mieli okazję zapoznać się z bronią palną. Instruktor strzelania pokazywał m.in. jak zabezpieczyć broń palną odrzuconą lub znalezioną przy sprawcy agresji.

Podczas trzeciego panelu uczestnicy szkolenia trenowali elementy samoobrony i stosowanie przymusu bezpośredniego. Instruktor samoobrony uczył, jak uwolnić się od sprawcy agresji, jak zastosować bezpiecznie przymus bezpośredni, a w skrajnych przypadkach jak walczyć z napastnikiem.

W sumie w warsztatach wzięło udział blisko 100 ratowników niosących pomoc na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

Czytaj więcej: Policja uczy ratowników medycznych jak radzić sobie z agresywnymi pacjentami

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o