Bat na piratów drogowych. Polska Policja inwestuje w superszybkie radiowozy BMW

Policja kupi 82 nowe samochody BMW. Fot. arch.

Policja kupi 82 nowe samochody BMW. Fot. arch.

Do policjantów w całym kraju trafią wkrótce 82 nowe samochody BMW. Część z nich będzie oznakowana. Policja będzie też zamawiać zupełnie nowe radiowozy do przewożenia zatrzymanych.

Na polskie drogi wkrótce wyjadą 82 nowe radiowozy marki BMW. W wyniku rozstrzygniętego przetargu wartego 7 mln zł policjanci będą mieli do dyspozycji 31 BMW serii 3 Gran Turismo, które będą służyć jako pojazdy nieoznakowane. Ponadto do policji trafi 51 sztuk BMW serii 3, które pierwszy raz w historii będą używane jako pojazdy oznakowane.

Policjanci mają do dyspozycji inne samochody niemieckiego producenta. W zeszłym roku trafiło do nich 140 pojazdów z serii BMW 330i xDrive wyposażone w dwulitrowe benzynowe silniki z turbodoładowaniem o mocy 252 KM. Mają napęd na cztery koła. Mundurowi mają też w garażach kilka wyjątkowych pojazdów – 12-cylindrowe BMW z serii 7 z 1999 roku wyposażone w ponad 5-litrowy silnik o mocy 300 KM.

Uniwersalne radiowozy kombi-van

Nowe superszybkie samochody to nie jedyne zmiany w policyjnym taborze. Policja oficjalnie informuje, że wkrótce zacznie zamawiać specjalne wersje pojazdów VAN przystosowane do przewozu zatrzymanych. Pojazdy mają być wyposażone w nowoczesną automatyczną skrzynię biegów. Moc świetlną i intensywność sygnałów dźwiękowych będzie mogła być dostosowana do pory dnia, wykorzystujący w zależności od potrzeb technologie diod duo-color (zmiana światła z koloru niebieskiego na czerwony lub biały w zakresie doświetlania pola pracy załogi).

Czytaj więcej:

Uniwersalne radiowozy kombi-van w Policji

Policyjny tabor w liczbach

Wyposażenie jednostek Policji, według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku, obejmowało 21.813 sztuk sprzętu transportowego. W użytkowaniu Policji znajdują się różne marki i modele samochodów, posiadające zróżnicowane parametry techniczne np. wersja nadwozia, moc silnika, pojemność zbiornika paliwa. Główne marki pojazdów w kategorii samochodów osobowych to Kia, Opel, Fiat, Skoda, Hyundai, Ford oraz BMW, a osobowych terenowych – Nissan, Kia, Land Rover, Mitsubishi czy Toyota. Natomiast marki samochodów w kategorii furgon i mikrobus to przede wszystkim Fiat, VW, Mercedes, Renault oraz Opel.

W 2015 roku zakupiono dla Policji 1.879 sztuk środków transportu o wartości 132,05 mln złotych.

W 2016 roku dokonano zakupu sprzętu transportowego w liczbie 1.657 sztuk o łącznej wartości około 153,9 mln złotych.

W 2017 roku uruchomiono Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020, w ramach którego na inwestycje i zakup sprzętu dla Policji zaplanowano 3.119.980 tys. złotych, w tym 624 mln złotych na sprzęt transportowy.

Ogółem w 2017 roku zakupiono 1.351 sztuk sprzętu transportowego za łączną kwotę 129,5 mln złotych, w tym ze środków Programu zrealizowano zakup 995 pojazdów za kwotę 92,4 mln złotych.

W 2018 roku zakupiono około 1.970 sztuk sprzętu transportowego o wartości 192,6 mln złotych, w tym w ramach Programu dokonano zakupu 1.237 sztuk sprzętu transportowego o wartości 129,3 mln złotych.

Czytaj również: TUR-y zasilą Policję. Niewykluczone kolejne zamówienia na tego typu transportery

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o