Pozwolenie na noże? Poseł Nowoczesnej domaga się ograniczenia sprzedaży broni białej

Zdaniem posła, ograniczenie sprzedaży broni białej może zredukować ilość przestępstw. Fot. Pixabay.com

Zdaniem posła, ograniczenie sprzedaży broni białej może zredukować ilość przestępstw. Fot. Pixabay.com

“Narzędziem, którym zaatakowano śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, był nóż o ostrzu, którego długość przekraczała 12 cm. Nożownik, bezpośrednio po dokonaniu ataku, uniósł nóż w geście triumfu, chodząc w koło po scenie WOŚP-u. Ten barbarzyński akt miał pokazać dominację zbrodniarza oraz jego satysfakcje i spełnienie ze zranienia prezydenta. Każdy z nas, patrząc na te zdjęcia, zadawał sobie pytanie: Jak mogło do tego dojść?” – czytamy w interpelacji Witolda Zembaczyńskiego z Nowoczesnej. Poseł sugeruje MSWiA podjęcie prac legislacyjnych w zakresie ograniczenia dostępu do broni białej oraz penalizację posiadania tego typu broni bez wyraźnej przyczyny.

“W rozgorzałej dyskusji medialnej nad skutecznością i profesjonalizmem pracowników agencji ochrony, niniejszą interpelacją chciałbym zwrócić uwagę na zasadność ograniczenia dopuszczalności korzystania w przestrzeni publicznej z broni białej, jakim są ostrza przekraczające długość 12 cm” – pisze Witold Zembaczyński.

Poseł przypomniał, że polskie prawo penalizuje posiadanie niebezpiecznego narzędzia w postaci noża, maczety lub innego niebezpiecznego przedmiotu, którym można zaatakować. Zwrócił jednak uwagę, że zakazane jest tylko używanie takich przedmiotów w miejscach publicznym, takich jak plac publiczny, ulica, miejsce imprezy masowej. A ponadto zachowanie posiadacza musi wskazywać na zamiar użycia przedmiotu w celu popełnienia przestępstwa. Wykrycie takiego narzędzia w porę, przed dokonaniem ataku, jest jednak iluzoryczne – zauważył.

Według posła, resort spraw wewnętrznych i administracji powinien zastanowić się nad zasadnością ograniczenia sprzedaży noży, których długość ostrza przekracza 12 cm, tj. długość ostrza mogąca wyrządzić poważne obrażenia ciała lub zabić człowieka. Jak twierdzi, wskazana propozycja nie jest żadnym novum w porządku prawnym innych krajów europejskich. Jako przykład podał informacje dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z którymi powinna zapoznać się każda osoba wybierająca się np. do Danii, gdzie “zabronione jest posiadanie przy sobie noży o długości ostrza powyżej 12 cm oraz noży sprężynowych (ze schowanym ostrzem), a także wszelkich rodzajów gazów (np. pieprzowy czy łzawiący). Gazu czy noży nie można także wozić np. w schowku samochodu. Posiadanie noża o długości ostrza do 12 cm w przestrzeni publicznej bez ważnego, wiarygodnego, uzasadnionego i legalnego celu (np. nóż do wykonywania określonych prac, nóż myśliwski do celów łowieckich, czy nóż wędkarski do celów wędkarskich) jest zabronione.”

Czytaj też: RPO wycofał z TK wniosek w sprawie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej

Zdaniem Zembaczyńskiego, ograniczenie sprzedaży noży powyżej 12 cm może zredukować ilość przestępstw dokonanych takim typem broni, a zamach na prezydenta mógł nie mieć miejsca.

Poseł Witold Zembaczyński zapytał MSWiA o to czy resort rozważy rewizje przepisów dotyczących broni białej i wprowadzi ograniczenia w nabywaniu broni białej, czy zostaną podjęte prace legislacyjne mające na celu penalizację posiadania broni białej bez usprawiedliwionego celu, czy będą wprowadzone procedury uzyskania pozwolenia na posiadanie broni białej odpowiednio jak dla broni palnej, oraz czy istnieje systemowy sposób monitorowania osób posiadających broń białą, tj. noże bojowe, sprężynowe, szturmowe itd.

Interpelacja posła od stycznia pozostaje bez odpowiedzi.

Czytaj również: Straż Graniczna szuka chętnych. Uposażenie 3250 złotych netto, a od przyszłego roku 500 zł podwyżki

13
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
BamseBolekGośćTomTomasz S Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Gość
Tomasz

“Interpelacja posła od stycznia pozostaje bez odpowiedzi.” – nie dziwię się… najwyraźniej w MSWiA wiedzą że z idiotami sie nie dyskutuje. (w tym przypadku określenie idiota to jest diagnoza a nie obelga)

Łukasz
Gość
Łukasz

Genialne! Przecież bandzior, który chce kogoś zabić na pewno przestraszy się zakazu posiadania noża :).
Żeby bandyci nie zabijali nożami, należy zakazać noży uczciwym ludziom. Żelazna logika polskiej polityki:)

Gość
Gość
Gość

Taka sama sytuacja jest z bronią palną w Polsce, ale jak zwykle posłowie myślą że mają najlepsze pomysły i są najmądrzejsi na świecie, szkoda strzępić ryja.

Głos rozsądku
Gość
Głos rozsądku

Bzdura totalna! “zamach na prezydenta mógł nie mieć miejsca” zamachowiec użyłby cegły rury czy innych nożyczek.. Jak ktoś chce dokonać przestępstwa to do niego doprowadzi…

Krzychu
Gość
Krzychu

Użyłby zwykłego noża kuchennego do mięsa bo takich raczej by nie zakazli

Paweł
Gość
Paweł

A może zakazać sprzedaży samochodów przecież jest tyle wypadków nieśmiertelnych i zamachów

Adam
Gość
Adam

Po prostu kolejny przykład całkowitej niekompetencji skąd się biorą tacy ludzie?nóż to narzędzie a zabić można i ołówkiem…i co dalej?zakaz posiadania śrubokrętów młotków zakaz posiadania samochodu kuchenki gazowej?zawodowiec zabije nożem z 5 cm ostrzem długość główni nie ma tu nic do rzeczy..albo zakaz posiadania gazu pieprzowego…tak rozbrojony obywatel ma liczyć na policję?ok przyjadą po pół godzinie i poucza że nie ma co zgłaszać bo i tak umorzą ….farsa kpina i stek bzdur…tacy ludzie nie powinni być przy władzy….

Tom
Gość
Tom

W Nowej Zelandii Policja zareagowała po 36 minutach…

Tomasz
Gość
Tomasz

Akurat przestępca, który ma zamiar zabić, będzie się przejmował zakazem posiadania noża dłuższego niż 12cm. Pewnie będzie chodził struty z dwa tygodnie zanim go kupi.

Tomasz S
Gość
Tomasz S

Co tam kara dożywocia za morderstwo, ale zakaz posiadania noża – tak to na pewno by go powstrzymało. A tak poważnie to w Polsce już jest zakaz posiadania noża w celach przestępczych z karą grzywny do 3000 zł lub karą aresztu – Art 50a par. 1 KW. Cyt : § 1. Kto w miejscu publicznym posiada nóż, maczetę lub inny podobnie niebezpieczny przedmiot, a okoliczności jego posiadania wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3.000 zł.

Gość
Gość
Gość

Oi u cheeku wanker! U got ur butterknife loicense? XD

Cyrk na kółkach

Bolek
Gość
Bolek

Czy to się kiedyś skończy? Skąd to się w ogóle wzięło że osoba niedorozwinięta umysłowo zostaje posłem…

Bamse
Gość
Bamse

W Szczecinie dość powszechnym zjawiskiem jest turystyka weekendowa Niemców, Duńczyków, Szwedów, Holendrów itd. Duże i tanie miasto w miarę dobrze z nimi skomunikowane. Przyjeżdżają do nas się pobawić i obkupic bo wiadomo – jest tanio. Niedawno kupowałem gaz pieprzowy i w sklepie natknąłem się na grupę kilku Duńczyków. Były to chyba dwie rodziny ale do brzegu. Głową rodziny wytłumaczyła mi w krótkiej rozmowie ze maja problem w dani z muzułmanami. Nie z wszystkimi, tylko z 90%. Nawet potomkowie muzułmańskich imigrantów już od 3-4 pokoleń w dani nie są często zasymilowani, więc problemów przybywa a nie ubywa. Praktycznie każda ich wizyta… Czytaj więcej »